Ogród

Trawa z rolki – podstawowe informacje

Trawa z rolki to coraz częściej wybierany wariant dla zwolenników idealnej powierzchni na swoich działkach czy przydomowych placach. Dzięki niej uzyskuje się efekt idealnie rosnącej trawy. Umożliwia także rozłożenie jej w miejscach, w których trudno byłoby równomiernie zasiać trawę.

Zalety trawy z rolki

Trawa z rolki to najszybszy sposób, by stworzyć wymarzony i idealnie równy trawnik na swoim placu. Praktycznie w kilka godzin (w zależności od powierzchni terenu i jego typu) można stworzyć równomiernie rosnącą trawę. W przypadku siania trawnika trzeba czekać odpowiednią ilość czasu na wyrośnięcie trawy i jej późniejszą pielęgnację.

Trawę z rolki wystarczy rozłożyć i od razu będzie sprawiała ogromne wrażenie. Jest ona gęsta i posiada intensywny zielony kolor. Zaletą trawy z rolki jest możliwość szybkiego zobaczenia i ocenienia wyglądu trawnika, więc nie trzeba czekać, jak w przypadku siania trawy, długi czas na kiełkowanie. Minusem siania jest także niepewność, czy wyrośnięty trawnik będzie się nam podobał.

Trawa z rolki to także gęste i zahartowane podłoże pod różne warunki atmosferyczne. Młoda trawa jest początkowo bardzo rzadka i podatna na uszkodzenia, które są powodowane przez silne deszcze oraz zwierzęta. Trawa rolkowana jest także mniej podatna na choroby wywołane pogodą. To możliwość uzyskania jednolitego efektu. Trawa jest bowiem równa w każdym miejscu, czy to w słonecznych czy zacienionych przestrzeniach. Położenie tego typu trawy będzie wiązało się z równomiernym kolorem na całej powierzchni placu.

Trawa z rolki to także możliwość stworzenia pięknego i równego trawnika w miejscach, w których posadzenie jest niemal niemożliwe. W stromych miejscach nasiona podczas deszczu mogą spływać, co przyczyni się do nierównomiernego kiełkowania.

Rolkowana trawa jest tworzona często z różnych nasion. Dzięki temu można uzyskać trawnik uniwersalny odporny na wiele czynników zewnętrznych.

Układanie rolkowanej trawy

Po zakupie konkretnego modelu trawy z rolki powinno się w miarę szybko zacząć jej układanie. Rolki powinno być rozwijanie dopiero w miejscu, w którym trawa będzie położona, by uniknąć uszkodzenia w trakcie przenoszenia całego płata. Każdy płat powinien być rozkładany w tę samą stronę, by efekt był równomierny. Ponadto powinien przylegać do kolejnego, by nie powstały luki, które wpłyną na nieestetyczny wygląd trawnika. Płaty nie powinny także na siebie nachodzić, ponieważ powstaną niechciane nierówności. Rozwinięte rolki można zabezpieczyć przed przesuwaniem, wbijając odpowiednie kołki. Są one przydatne zwłaszcza na nierównych i stromych terenach. Po rozłożeniu wszystkich rolek, należy przewalcować trawnik, by pozbyć się zebranego pod nim powietrza.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu trawy z rolki?

Rolkowaną trawę można zakupić od wielu producentów. Podczas zakupu warto zwracać uwagę na jej jakość. Należy zorientować się, czy rolki nie posiadają widocznych uszkodzeń mechanicznych, które wpłyną na estetyczność trawnika. Warto sprawdzić także, czy rolki są równomierne kolorystycznie, ponieważ najlepszy efekt daje jednolity zielony trawnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *