Transport

Transport odpadów spożywczych – przepisy

Odpady spożywcze są w największych ilościach wytwarzane w miejscach, które serwują bardzo dużo zamówień żywnościowych, np. w restauracjach, pizzeriach czy innych lokalach gastronomicznych. Wiele odpadów spożywczych zbiera się także w placówkach, które wydają regularnie śniadania, obiady czy kolacje. Tyczy się to różnego typu jadłodajni, szkolnych stołówek czy hotelowych restauracji. Zakłady produkcyjne wyrobów mięsnych także zmagają się z dużą ilością odpadów spożywczych, które muszą być regularnie utylizowane.

By uniknąć magazynowania zbyt dużej ilości odpadów spożywczych, która może być w efekcie źródłem rozwoju wielu bakterii zagrażających zdrowiu oraz życiu człowieka, potrzeba podpisania umowy z odpowiednią firmą transportującą je, a następnie w prawidłowy sposób utylizującą wszystkie odpadki. Proces ten powinien być zgodny z przepisami sanepidu oraz odbywać się przez wykwalifikowaną firmę.

Zgodnie z ustawą z roku 2010 i rozporządzenia Ministerstwa Środowiska z roku 2001 każdy, kto zajmuje się branżą spożywczą, jest zobowiązany do utylizacji odpadów spożywczych. To znaczy, że obowiązek ten dotyczy wszystkich działających restauracji, kawiarni czy pubów. Również wymóg obowiązuje wszystkie sklepy spożywcze oraz zakłady produkcyjne związane z branżą spożywczą. Niedostosowanie się do obowiązujących przepisów, które mają zapewnić warunki pozwalające na zdrowe przebywanie w lokalach gastronomicznych, grozi uzyskaniem mandatu. Koszta mandatów są zazwyczaj wysokie, ponieważ jest to kwestia, która wpływa na zdrowie, a nawet życie pracowników lokalu gastronomicznego oraz osób go odwiedzających.

Utylizacja i jej zasady

Lokale gastronomiczne oraz wszystkie zakłady związane z branżą spożywczą powinny umieszczać odpady spożywcze w specjalnie oznakowanych pojemnikach, które dostarcza dane przedsiębiorstwo zajmujące się wywozem. Po tak przygotowane odpady regularnie przyjeżdża dana firma, która utylizuje je zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Oczywiście odbiór odpadów spożywczych będzie odbywał się po spisaniu odpowiedniej umowy z firmą je transportującą. Umowa określa częstotliwość wywozu oraz liczbę pojemników, które mogą być dopuszczone do wywozu. Zwykle usługa wywozu odpadów spożywczych obejmuje cały szereg punktów. To przede wszystkim odbiór odpadów oraz ich późniejsza utylizacja. Do usługi zalicza się także: załadunek odpadów do pojazdu transportującego, pozostawienie ewentualnych nowych pojemników na odpady, transport odpadów w wyznaczone miejsce, pisemne potwierdzenie odbioru oraz utylizacji odpadów.

Na rynku działają różne firmy zajmujące się transportem oraz utylizacją odpadów spożywczych, dlatego warto poważnie zastanowić się przed podjęciem odpowiedniej decyzji odnośnie wyboru jednej z nich. Firma, która oferuje transport odpadów spożywczych, powinna posiadać wymagane zezwolenia gwarantujące legalne świadczenie tych usług. Dobrym rozwiązaniem jest także zapoznanie się z opiniami danej firmy, ponieważ warto wybrać taką, którą wzorują terminowość oraz profesjonalizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *