Wiadomości rolnicze


Od czego zależy bezpieczeństwo rolnika? 2014-12-05

Praca w rolnictwie nie należy do bezpiecznych. W 2013 r. do KRUS zgłoszono 23 374 zdarzenia wypadkowe. Warto więc uświadomić sobie, jakie są najpowszechniejsze zagrożenia.

 
Założenie gospodarstwa rolnego 2014-10-27

Decyzja o założeniu własnego gospodarstwa rolnego to poważny krok. Choć bez wątpienia pozwala na niezależność, niesie za sobą pewne ryzyko. Bo sukces zależy od wielu czynników. Popyt i podaż to tylko część z nich. Równie ważna jest również pogoda, która w naszym klimacie potrafi spłatać figla.

 
Ochrona roślin – najważniejsze firmy chroniące nasze pola. Poznaj je! 2014-08-25

Skuteczna uprawa i ochrona roślin wymaga obecnie nie tylko zapewnienia wielkiego nakładu pracy fizycznej przez plantatora, ale także stosowania dobrej jakości odmian roślin uprawnych, odpowiedniego sprzętu rolniczego oraz jak najlepszych i odpowiednio dobranych środków ochrony roślin i nawozów.

 
Zakup używanego sprzętu rolniczego: za i przeciw 2014-08-06

Nowoczesne gospodarstwo rolne, jeśli chce być konkurencyjne, musi być przynajmniej w jakimś stopniu zmechanizowane. Sprzęt rolniczy nie należy do najtańszych, ale nowy park maszynowy można skompletować z maszyn używanych, co oczywiście ma swoje zalety, ale i wady. Jakie?

 
Jak wybrać dobrą firmę transportową? 2014-07-24

Większość przedsiębiorców, zwłaszcza tych prowadzących własny sklep, bądź e-sklep nawiązuje współpracę z firmą transportową bądź operatorem logistycznym. Lecz jak wybrać odpowiednią firmę, która wykona dane zlecenie rzetelnie i w umówionym terminie?

 
Rasy i linie pszczół w Polsce 2014-07-08

Wiele pasiek w Polsce bazuje na niskiej jakości pogłowiu, co powoduje jego niewielką wydajność. Konsekwencją takich działań jest to, że wraz z pogarszającymi się w ostatnich latach warunkami makroekonomicznymi, pszczelarstwo staję się coraz mniej opłacalne. Można poradzić sobie z tym problemem poprzez wprowadzenie do pasiek pszczół o lepszych walorach użytkowych.

 
Zgorzel podstawy źdźbła - choroba wadliwego zmianowania 2014-07-04

Duża koncentracja zbóż w strukturze upraw powoduje namnażanie się w glebie grzybów patogenicznych, wywołujących szereg groźnych chorób w tym „chorób płodozmianowych”.

 
Prawo budowlane a wymogi dotyczące energooszczędności 2014-07-02

Od wielu lat Unia Europejska chce wyznaczać światu standardy i kierunki postępowania względem środowiska. Chce ograniczać wpływ swoich obywateli na przyrodę, zmniejszać jednostkowe zużycie paliw kopalnych i promować niskoenergetyczne technologie. Unijne ograniczenia i pomysły nie ograniczają się jednak wyłącznie do przemysłu i energetyki.

 
Paliwa i układy napędowe przyszłości 2014-06-30

W erze kończących się tanich paliw kopalnych, przemysł motoryzacyjny poszukuje nowych układów napędowych dla pojazdów i nowych paliw do ich zasilania. Kilka technologii jest już dość dobrze rozwiniętych. Czy to oznacza, że za kilka lat będziemy jeździć samochodami na wodór?

 
Zastosowanie ładowarki teleskopowej 2014-05-28

Ładowarka teleskopowa zamiast ciągnika? Choć zdecydowanie to ciągnik stanowi podstawowe narzędzie pracy rolnika, to są sytuacje, w których można go zastąpić ładowarką teleskopową.

 
Pomiar parametrów wilgotności ziaren zbóż w rolnictwie 2014-05-21

Okres żniw to najbardziej pracowity czas dla rolników. Jest on też ostatnim etapem kilkumiesięcznej pracy i zmagań ze zmieniającą się pogodą. Każdego lata przychodzi w końcu moment zbioru zbóż, co musi mieć miejsce w określonym czasie i przy odpowiednich warunkach atmosferycznych, a zwłaszcza właściwej wilgotności.

 
Wiosenne porządki z ziemią ogrodową 2014-05-13

Choć rok 2013 był dla polskiego sektora ogrodowego krótki, to jednak bardzo intensywny. Co prawda długo utrzymująca się zima nie pomogła polskim przedsiębiorcom, ale mimo to większość z nich zrealizowała swoje cele sprzedażowe, osiągając zysk w trudnym okresie.

 
Pomysł na biznes: psy strzyżone 2014-05-12

To może być niezły pomysł na biznes. Trzeba tylko dysponować odpowiednimi pieniędzmi na początek. O czym trzeba pamiętać otwierając salon strzyżenia psów?

 
Zastosowanie wag przemysłowych w rolnictwie i chowie zwierząt 2014-05-07

Wagi przemysłowe znajdują szerokie zastosowanie na wielu etapach produkcji, również produkcji rolnej. Unijne dotacje i chęć zmiany wyobrażenia o polskiej wsi sprawiły, że wiele gospodarstw rolnych powiększa swoje rozmiary, nastawiając się na produkcję masową.

 
Buty robocze i ubranie dla rolników 2014-05-05

Ubrania robocze mają zapewniać pracownikom bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków służbowych. Wykonywanie prac rolnych, także w przydomowych ogródkach, również wymaga specjalistycznej odzieży i obuwia.

 
Złote jaja polskiego eksportu 2014-04-18

Okres Wielkanocy to czas wzmożonej konsumpcji mięsa i jaj. Jak się okazuje, polscy producenci są przygotowani na tę nadwyżkę. Nadchodzący czas Świąt sprzyja więc pytaniom o kondycję polskiej branży spożywczej i mięsnej.

 
Jedenasta certyfikacja żywności w ramach programu „Doceń polskie” 2014-03-14

Producenci żywność mogą „jedynie” naśladować naturę. Niedawna certyfikacja produktów spożywczych biorących udział w programie „Doceń polskie” udowadnia jednak, że w naszym kraju nie brakuje firm potrafiących doskonale wykorzystać dary natury.

 
Nowy rozdział w nawożeniu upraw rozpoczęty 2014-03-14

Rok 2014 już od samego początku jest przełomowy dla producentów rolnych, z uwagi na fakt wprowadzenia obowiązku stosowania integrowanej ochrony roślin oraz z uwagi na nowe kierunki wytyczone przez Komisję Europejską, zgodnie z którymi należy redukować stosowanie nawożenia mineralnego, które przyczynia się do degradacji gleb i zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

 
UWAGA - KONKURS! Wygraj ciekawe nagrody 2013-11-25

Uczestnicy rywalizują o pięć nagród głównych w postaci  iPada Mini 7,9” 16GB i sto nagród dodatkowych. Konkurs potrwa do 20 stycznia 2014 roku, kiedy to nastąpi ogłoszenie zwycięzców.

 
Prawie wszystko o owadach zapylających 2013-10-04

Owady zapylające są tak samo ważnym elementem produkcji ogrodniczej, jak agrotechnika, nawożenie czy ochrona roślin. Wywiad z dr  Dariuszem Teperem, pracownikiem naukowym w Zakładzie Zapylania Roślin Oddziału Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach

 
Artykuy 1 do 20 z 334: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17